Menu

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

 

Co to jest drukarka ?  >>> Czytaj więcej...

Drukarka jest to urządzenie peryferyjne współpracujące z komputerem lub innym urządzeniem, dzięki któremu tekst lub obraz widoczny na ekranie tego urządzenia może zostać naniesiony na papier, folię itp. Najbardziej powszechne są drukarki laserowe i drukarki atramentowe.

 

Co to jest kopiarka ?  >>> Czytaj więcej...

Kopiarka (powszechna nazwa kserokopiarka) jest to urządzenie umożliwiające kopiowanie dokumentów tworząc obraz dwuwymiarowy na nośniku typu papier, folia itp. Dawniej kserokopiarki działały w sposób analogowy na zasadzie naświetlania oryginału i przenoszenia obrazu drogą optyczną poprzez soczewki i lustra na bęben światłoczuły. Wykorzystując optykę, elektrostatykę oraz różnice potencjałów na bębnie powstawał obraz elektrostatyczny, drobinki tonera tworzyły na bębnie obraz oryginału przenoszonego potem na kartkę papieru i utrwalanego na wałkach dociskowych w wysokiej temperaturze rzędu 200 stopni Celcjusza. Kopiarek analogowych już się nie produkuje, występują urządzenia wielofunkcyjne cyfrowe. Nazwa kserokopiarka nadal potocznie występuje pomimo, że nie występują urządzenia, które posiadają tylko i wyłącznie funkcję kopiowania.

 

Co to jest skaner ?  >>> Czytaj więcej...

Skaner obrazu to urządzenie peryferyjne przetwarzające obraz rzeczywisty do formy cyfrowej elektronicznej możliwej do wyświetlenia i dalszego przetwarzania na komputerze lub smartfonie.

  

Co to jest urządzenie wielofunkcyjne ?  >>> Czytaj więcej...

Urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie funkcje drukarki i skanera dając również możliwość kopiowania i przesyłania faksów, a nawet wysyłania emaili bezpośrednio z urządzenia wielofunkcyjnego. Najbardziej powszechne są urządzenia wielofunkcyjne laserowe (łączące budowę drukarek laserowych i częściowo kserokopiarek analogowych) i atramentowe.

 

Jakie są różnice pomiędzy urządzeniem drukującym laserowym a atramentowym ?  >>> Czytaj więcej...

Urządzenie laserowe wykorzystuje cyfrowo sterowaną wiązkę lasera dzięki czemu powstaje obraz elektrostatyczny na powierzchni bębna światłoczułego, następnie wykorzystując elektrostatyczne właściwości drobinek tonera powstaje obraz rzeczywisty. Drobinki tonera przenoszone są na papier lub inny nośnik i tam utrwalane w wysokiej temperaturze. W urządzeniach atramentowych obraz powstaje poprzez nanoszenie bardzo drobnych kropelek atramentu na papier lub inny nośnik wykorzystując dysze znajdujące się w głowicy drukującej. Urządzenia atramentowe są prostsze w konstrukcji i tańsze w produkcji, ale posiadają sporo ograniczeń np. dotyczących prędkości wydruku.

  

Co to jest toner ?  >>> Czytaj więcej...

Toner jest to proszek posiadający właściwości elektrostatyczne wykorzystywany w procesie powstawania obrazu w drukarkach laserowych oraz laserowych urządzeniach wielofunkcyjnych (dawniej również w kserokopiarkach). Utrwalany w wysokiej temperaturze pozwala uzyskać obraz na papierze lub innych nośnikach.